İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu Devri İçin Gerekli Belgeler

Tapu devir işlemlerinde yapılması gerekenleri ve gerekli olan belgeleri siz ED Plus Estate müşterileri ve www.edestate.com takipçileri için düzenledik. 

Bir gayrimenkul almak/satmak üzeresiniz. Eğer bizler aracılığı ile işlem yapacaksanız biz size satış sürecinin tamamlanmasına kadar yanınızda oluyoruz. Ancak emlak danışmanı olmadan alım yada satış işlemi yapacaksanız fiyatta anlaşıldıktan sonra ki yapılması gereken işlemler aşağıda ki gibidir.

  1. Banka kredisi kullanılacak satış işlemlerinde Tapu Dairesi'nden search belgesi alınmalıdır. Özellikle TC Bankaları bu evrağı mutlaka istemektedirler. Bu evrak başvurusunu sadece mal sahipleri, mal sahibinin yetki verdiği avukat veya mal sahibinin yetki verdiği kişi alabilir. Evrak 8-9 içerisinde çıkmaktadır.                                                                                                                                                         * Kredili işlemler de ayrıca tapu devrinin yapılacağı günden 1 gün önce Vergi Dairesi'nden alıcının vergi borcu yazısı yoktur belgesini alması gerekmektedir.
  2. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu Tapu Dairesi'ne gidilerek satılacak olan gayrimenkulün değerlendirilmesi istenmelidir.                                * Bu işlem için satılacak olan gayrimenkulün koçan fotokopisi, alıcı ve satıcının kimlik fotokopileri gerekmektedir. Tapu dairesinde doldurulan form ile gayrimenkulün rayiç bedeli belirlenmiş olur. Bu işlem başvurunuzun ertesi günü hazır olmaktadır. Bu bedel TL üzerinden hesaplanır. Alıcı ve satıcı bu değer üzerinden tapu devrinin yapılacağı günden 1 gün önce Vergi Dairesi'ne giderek harçlarını öderler. Bu değerlendirmeden çıkan rayiç bedelinin geçerlilik süresi 1 aydır.
  3.  Banka kredili satış ise alıcının kredisinin onayından sonra satıcı,alıcı ve banka, banka kredili satış değil ise alıcı ve satıcı tapu devri için bir gün belirlenir
  4. Tapu devri için belirlenen günden 2-3 gün öncesinde satıcı, satılacak olan gayrimenkulün bağlı olduğu Belediye'ye giderek gayrimenkulüne ait emlak vergisi borcu yoktur yazısını alması gerekmektedir. Bunu alabilmesi için gayrimenkulün herhangi bir borcu bulunmaması gerekmektedir. Eğer su faturası, emlak vergisi gibi bir borcu varsa bunu ödeyerek aynı gün içinde belgesini alabilir.
  5. Alıcı ve satıcı tapu devrinden bir gün önce yada tapu devrinin yapılacağı sabah Vergi Dairesi'ne giderek gayrimenkule ait devir harçlarını ödemelidirler. Satıcının muafiyet hakkı varsa bunu kullanarak bu harcı ödemez. Eğer muafiyet hakkı yoksa ve/veya kullanmak istemez ise satıcı belirlenen rayiç bedel üzerinden %2.8 oranında bir vergi ödemek zorundadır.
  6. Alıcı tapu devri esnasında, tapu memuruna muafiyetinin olup olmadığını ve/veya kullanıp kullanmayacağı bilgisini vermelidir. Muafiyet hakkının kullanmayacaksa veya hakkı yoksa önceden belirlenen rayiç bedel üzerinden %6, muafiyet kullanırsa %3 şeklinde tapu devir harcı ödemek zorundadır. Bu ödemeyi kredi kartı ile tapu dairesinde ödeyebilir. Nakit ödemeler de tapu memurunun verdiği belge ile bankaya gidilerek belirlenen tapu harcı ödenebilmektedir.  


Yukarıda ki satış süreci örneğini alıcı ve satıcının bireysel olduğunu düşünerek paylaştık. Temelde, işlem süreci bu şekilde olmakla beraber alıcı ve/veya satıcının profesyonel olması, satılan malın miras olması, hisseli olması vb durumlara bazı ekstra ödemeler, farklı belgeler ve işlemler olabilmektedir.

Yararlı Bilgiler
+90 533 851 27 10

edestate.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir